fbpx
  • +421907976444
  • office@keis.sk
  • Poľná 1, Košice, Slovakia

Rekonštrukcia naplno pokračuje – Renovations update 2

Práve sme ukončili ďalšiu fázu renovácie sídla našej školy. 80 nových okien na budove je už na svojom mieste, nová elektroinštalácia a rozvody vody sú hotové. Momentálne pokračujeme v obkladoch a podlahách. Vo výrobe sú nové-plne transparentné interiérové dvere do tried aj kancelárií. Dokončujeme takisto objednávky moderného nábytku a ďalšieho interiérového vybavenia.

Renovations update 2

It has been a very busy time for us in preparing the facilities. Our construction company have been working since the COVID-19 and continue to renovate the historical building into a 21st-century learning environment. We have installed over 200 glass panels, knocked down walls, widened passageways and doors, installed with glass doors and walls for our Learning Media Centre and 70-80sqm 21st-century classrooms.

All renovations are on target and ready for completion before our official school opening in September to welcome students to a new world of education in Kosice.

Our next update will show you further renovation progress with electrical and broadband installations and interior designs.

Exciting times ahead!